SECERE - Aile Soyağacı

AÇIKLAMA

  1. AMAÇ
  2. GÜVENLİK
  3. ÜYELİK ŞARTLARI
    1. Ücretsiz Üyelik Şartları
    2. Ücretli Üyelik Şartları
  4. SECERE DOSYALARI TRANSFERİ
  5. RESİM YÜKLEME

 

1. AMAÇ
Akrabalarınızın kayıtlarını yaparak aile bağlarını SECERE gibi bir internet sitesinde toplamanız mümkündür. Akraba evlilikleri yoğun olan ülkemizde özellikle yeni nesiller eski akrabalık bağlarını anlamakta oldukça zorlanmaktadır. Nüfus kayıtlarımız sağlıklı olmakla beraber gizlilik ilkesinden ve bürokrasi zorluklarından dolayı bu tip konularda halka yeteri kadar hizmet verememektedir. Bu ve benzeri sitelerin internette oluşturacağı bilgiler birbirleri ile irtibatlandığı taktirde, insanların akrabalarını bulma ve ulaşmalarında da teknolojinin kolaylıklarından istifade edebileceğiz. Soy ağacı kütükleri oluşturulması özellikle ABD ve Avrupa gibi ülkelerin vatandaşları arasında oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama dünya üzerindeki ülkelere dağılarak yaşantılarını sürdüren yahudilerin büyük rağbetini görmektedir ve klise tarafından da desteklenmektedir.

Türk vatandaşlarının son yıllarda yabancı ülkelerde yerleşimi ve hayat şartlarının çekirdek aile yaşantısını toplumumuza uyarlaması ile akrabalık ilişkileri kopma ve unutulma seviyesine gelmektedir. Hiçolmazsa SECERE benzeri kayıtların bu modern hayat felsefesi içerisinde uzak veya yakın akrabalık ilişkilerini hatırlatmasını, dedelerimiz ve atalarımızın unutulmamasını sağlayacağını beklemekteyiz.

2. GÜVENLİK
Kayıtlarınıza erişim için 3 adet bilgi gereklidir. Bunlar :
-- Kullanıcı Adı : Site içerisinde kimliğinizi tanımlamak için kullanılan kod adınızdır.
-- Email Adresi : Kayıtlı bilgilerinize erişebilmeniz ve sizinle irtibat kurabilmesi için gereklidir.
-- Şifre : Kayıtlı bilgilerinizi Değiştirebilmeniz için gereklidir.

Kullanıcı Adı ve Email Adresinizi bilen herhangi bir yakınınız size ait siteyi inceleyebilir.
Ancak kayıtlı bilgileriniz, şifrenizin yazılmadığı bir bilgisayarda değiştirilemez.

3. ÜYELİK ŞARTLARI

a. Ücretsiz Üyelik Şartları
SECERE sitesi Resim ekleme ve bilgi dosyası transferi kullanımı haricinde ücretsiz kullanıma açıktır. Kullanıcılar kişi kayıtlarını ekleyerek akrabalık bağlarını düzenli bir şekilde muhafaza edebilirler. Altı aydan fazla süre içerisinde hareket görmeyen kullanıcı bilgileri kayıtlarımızdan silinir.

b. Ücretli Üyelik Avantaj ve Şartları
Ücretli üyelik süresi 1 yıl olup  ödeme kredi kartı veya banka havalesi ile yapılabilinir. Ücretli üyelik süresince ilave kullanılabilecek özellikler:
1- Secere Dosyaları Transferi 4 ile sitesindeki bilgileri kolaylıkla güncelleyebilir.
2- Kendisine server üzerinde ayrılan 5 MB büyüklüğündeki alanda istediği sayıda resim saklama hakkına sahiptir.
3- Kendi kullanım alanında arkaplan resmini değiştirebilir.
4- Değişik alan adları altında, kısayol adı vererek kendi secere bilgilerini yayınlayabilir.
5- Kullanıcı mesaj panosuna ziyaretçilerce yazılan notlar sistem tarafından kayıtlı mail adresine gönderilir.
6- Site içinde finansal kaynak sağlamaya yönelik reklam mesajları devre dışı kalır.

4. SECERE DOSYALARI TRANSFERİ
Kendi bilgisayarınızda oluşturduğunuz SECERE Soy Ağacı dosyalarını internet sitesine Gedcom formatında bilgi yüklemeniz (upload) mümkündür. Veya internet sitesinde oluşturduğunuz dosyaları kendi bilgisayarınızda kullanmak üzere indirme (download) işlemi yapabilirsiniz. Uluslararası geçerliliği olan Gedcom formatındaki bu dosyalar SECERE benzeri birçok program tarafından tanınır. Sitemizde bilgi yükleme (upload) özelliği sadece ücretli üyelerin kullanımına açıktır.

GEDCOM (GEnealogical Data COMmunications)

5. RESİM YÜKLEME
Secere dosyalarına Kişi kayıtları yapılırken istenilen sayıda Resim yüklemek mümkündür. Resim formatları GIF veya JPG uzantılı olmalı, herbiri 10 kB dan fazla büyüklükte olmamasını tavsiye ederiz. Bilgisayarınızdaki resim dosyalarını web ortamında siteye yüklemeniz oldukça kolaydır.